Naturalny Diament to doskonały synonim rzadkiego i cenionego piękna. Podobnie jak odciski palców ludzi, każdy diament jest wyjątkowy na swój sposób. Pojawienie się diamentu jest połączonym cudem czasu, miejsca i zmiany. Kupując diamenty, prawdopodobnie słyszałeś o słynnych 4C diamentu. Każdy egzemplarz ma odrębną cechę, która określa jego wartość. Specyficzne właściwości diamentu są dalej mierzone na podstawie czterech kluczowych czynników: szlifu, koloru, przejrzystości i masy w karatach.
Teraz, kupując diamenty, masz w głowie wiele pytań dotyczących ich jakości i oryginalności. Jak w takiej sytuacji będziesz mieć pewność, że kupowany przez Ciebie diament jest diamentem naturalnym i prawdziwym? Amerykański Instytut Gemologiczny (GIA) opracował 4C, aby stworzyć uniwersalny język stosowany w trudnym zadaniu określania jakości diamentu. Powstała w 1931 roku jako niezależna organizacja non-profit. GIA jest jednym z największych i najbardziej szanowanych instytutów zajmujących się badaniami i testami gemologicznymi na świecie. Kluczem do zrozumienia jakości prawdziwego diamentu i jego wartości jest zrozumienie czterech słynnych amplitud wspólnych dla wszystkich diamentów, tj.mi, „Krój”, „Kolor”, „Przejrzystość” i „Waga w karatach”. Przed zakupem diamentu naprawdę konieczne jest szczegółowe zrozumienie tych 4 zasad.
4C diamentu
Szlif diamentu –
Kiedy osoby związane z badaniami, studiami lub handlarz diamentami wspominają o cięciu, mówią o wymiarach, kątach i procentach diamentu. Dobrze oszlifowany diament będzie bardziej błyszczący i będzie miał więcej ognia niż diament, który również nie zostanie oszlifowany. Można powiedzieć, że szlif jest najważniejszym aspektem diamentów. W końcu ogień i blask dobrze oszlifowanego diamentu czynią je tak pociągającymi. Wszystkie liczby i procenty mogą być mylące, ale są bardzo ważne przy zakupie.
Najważniejszą liczbą, którą musisz znać, jest procent głębokości. Głębokość diamentu to pomiar od dołu, czyli culetu, diamentu do góry. Procent głębokości informuje, jak głęboki jest diament w stosunku do jego długości i szerokości. Diament o niższym procencie głębokości będzie zazwyczaj bardziej błyszczący i będzie wyglądał na większy dla oka. Jeśli kupujesz okrągły diament, spróbuj znaleźć coś w rozmiarze 58.5–62.Zakres 5%. Następną liczbą, którą widzą ludzie, jest procent tabeli. Stół, który jest za duży lub za mały, nie będzie odbijał światła tak dobrze, jak powinien. W przypadku diamentu okrągłego należy trzymać się zakresu 54-59%. Niektóre diamenty, takie jak szlif księżniczki lub Asscher, mają być kwadratowe. Krój poduszki jest bardziej elastyczny. Niektórzy lubią je kwadratowe, a niektórzy lubią, gdy są nieco prostokątne.
Diament przechodzi również następujący proces pomiarów:
-
Jasność mierzona jest przez wewnętrzne i zewnętrzne białe światło odbite od diamentu.
-
Ogień: Mierzy ilość białego światła rozpraszanego na wszystkie kolory tęczy.
-
Scyntylacja: Zależy od ilości iskier wytwarzanych przez diament, wzoru światła, a także ciemnych obszarów w diamencie spowodowanych odbiciem.
Kolor diamentu –
Kolor diamentu to ważna cecha, która może mieć wpływ na piękno diamentu. Wartość diamentu zależy od jego braku koloru. Gatunki kolorów GIA wahają się od D, znanego również jako diamenty bezbarwne, do Z, który należy do kategorii jasnożółtego lub brązowego. Diamenty należące do kategorii od D do F są najrzadsze i najwyższej jakości, o krystalicznie lodowym wyglądzie; klasa D jest diamentem bezbarwnym, a pozostałe dwa są znane jako diamenty prawie bezbarwne.
Wartość diamentu określa jego klasę; bezbarwny zajmie pierwsze miejsce, jeśli chodzi o drogie i rzadkie znaleziska. Eksperci twierdzą również, że diamenty należą do kategorii lekko zabarwionych; im większy diament, tym bardziej widoczny jest kolor.
Przejrzystość diamentu –
Istnieje pięć grup klasyfikacji czystości diamentów. Nazywają się grupą FL, grupą VVS, grupą VS, grupą SI, a ostatnia to grupa I. Grupa „FL” jest znana jako najlepsza i najczystsza grupa spośród nich wszystkich, a następnie wszystkie cztery łączą się zgodnie z założeniami. W grupie „FL” wyróżnia się dwa stopnie: FL i IF. „VVS” ma również dwie klasy: VVS1 i VVS2. VS1 i VS2 to dwie klasy grupy VS. SI1 i SI2 oraz I1, I2 i I3 to stopnie grup SI i I. Zanim szczegółowo poznamy przejrzystość diamentu, poznajmy znaczenie grup, o których wspomnieliśmy wcześniej.
FL jest również znany jako bezbłędny. VVS to bardzo, bardzo niewielka inkluzja, która nie jest zauważalna; VS jest bardzo niewielkim dodatkiem. SI oznacza niewielkie włączenie, gdzie łatwo znajdziesz włączenie, a następnie pojawia się I, które oznacza ciężkie lub oczywiste włączenie. Aby uzyskać oceny, niezbędne są trzy warunki: odpowiednie oświetlenie, lupa o powiększeniu 10X i wprawne oko. Podczas badania diamentu można spotkać dwa rodzaje wad: wadę wewnętrzną, jak w przypadku inkluzji, i wadę zewnętrzną, jak w przypadku skazy. Wartość diamentu zależy od ilości dodanych do niego inkluzji.
Waga diamentu w karatach –
Wagi diamentu nie mierzy się w gramach, kilogramach ani funtach. Jest ważony w karatach i centach. Kupując diamenty, powinniśmy znać jego miarę. Jeden gram równa się pięciu karatom, a jeden karat równa się stu centom. Aby pomóc Ci dokładniej, 0.30 ct równa się 4,30 mm (ok.). Trzy najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o karatach to:
-
Zwróć uwagę na cięcie.
-
„Kupuj nieśmiało”, aby zaoszczędzić pieniądze.
-
Im bardziej wyszukany kształt, tym droższy diament.
Bądź pewny siebie
Piątym i najważniejszym C jest pewność siebie. Jeśli chcesz kupić diamenty, zawsze rób zakupy mądrze, nie przeocz certyfikatu i inwestuj swoje pieniądze we właściwe miejsce. Kupuj tylko prawdziwy diament i kupuj go w sprawdzonym sklepie, który wystawi Ci certyfikat autentyczności. To zawsze pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Kiedy już wiesz, że jubiler jest upoważniony i wykwalifikowany do sporządzenia dokładnego uzasadnienia w oparciu o cechy Twojego diamentu, masz pewność co do swojej decyzji. Życzymy udanych zakupów!