Table of Content

Perły istnieją już od czasów naszych babć, a może nawet wcześniej. Upragniony klejnot morza od lat cieszy się statusem preferowanej biżuterii. Na obecnej scenie modowej stale rosnące zapotrzebowanie na perły spowodowało zwiększoną produkcję podróbek. To powiedziawszy, znalezienie różnicy między prawdziwymi a fałszywymi perłami jest trudne, co często zachęca kupujących do kupowania niedrogich podróbek, które mają idealny kształt, połysk i symetrię. Ale niestety prawdziwe perły rzadko są idealnymi kulami. Tak, dobrze to przeczytałeś. Trudno jest założyć naszyjnik z idealnie okrągłych pereł. W takim razie skąd jako kupujący możesz wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwe perły od fałszywych? Odpowiedź jest nieco trudna i wymaga dokładnego zbadania. Ale zanim rzucisz na to światło, zapoznajmy się z podstawami pereł:

Po pierwsze, czym są prawdziwe perły?

Jak sama nazwa wskazuje, prawdziwe perły powstają w żywym organizmie, tj.miostryga lub mięczak, jako naturalna reakcja na przedostający się do niego obcy czynnik drażniący, taki jak kawałek pożywienia lub fragment muszli. Aby chronić się przed substancją drażniącą, organizm uwalnia warstwy masy perłowej, które ostatecznie prowadzą do powstania prawdziwych pereł. Mówiąc najprościej, prawdziwe perły to wytwory natury, które rozwijają się w pełni bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka.

Co to są sztuczne perły?

What are Fake Pearls?

Sztuczne perły naśladują naturalny proces powstawania prawdziwych pereł. Tym, co odróżnia je od ich naturalnych odpowiedników, jest to, że są wynikiem wysiłków człowieka. Mówiąc najprościej, obcy czynnik drażniący zostaje osadzony w żywym organizmie, co skutkuje jego powstaniem.

Podstawowe punkty odróżniające prawdziwe od fałszywych pereł

Waga:

Pierwszą i najważniejszą różnicą między prawdziwymi i fałszywymi perłami jest ich waga. Zwykle naturalne perły wydają się cięższe w dłoniach niż podróbki. Skład węglanu wapnia sprawia, że ​​prawdziwe perły są nieco ciężkie; z drugiej strony perły wykonane z materiałów szklanych są lżejsze niż prawdziwe. Powodem jest to, że sztuczne materiały, takie jak szkło czy plastik, użyte w fałszywych perłach, nadają im nieistotny wygląd.

Tak więc odpowiedź na często zadawane pytanie: „Czy prawdziwe perły są ciężkie?” to duże TAK!

Kształt:

Shape:

Jeśli naprawdę wierzysz, że perły są idealnie okrągłe, oto odkrycie: okrągła perła to bardzo rzadki widok. Prawdziwa perła nie jest idealna. Ponieważ jest to dzieło natury, drobne skazy i niedoskonałości są częścią jego atrybutów. Jeśli perła jest idealna i cylindryczna, jest zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa.

Nie ma dwóch takich samych pereł; w ten sposób zawsze zobaczysz niewielkie różnice w perłach całkowicie naturalnych. Natomiast podróbki wyglądają dokładnie tak samo pod względem wielkości, kształtu i symetrii, jak są wykonane przez człowieka.

Tekstura:

Trzymaj perły pomiędzy górnymi i dolnymi zębami, aby przeprowadzić test gryzienia. Ugryź je delikatnie, jeśli czujesz się komfortowo; w przeciwnym razie pocieraj je o zęby. Prawdziwa perła będzie miała szorstki wygląd dzięki swojej naturalnej powłoce zewnętrznej. Jeśli zwrócisz uwagę, w przypadku autentycznej perły poczujesz się tak, jakby papier ścierny pocierał Twój ząb. Z drugiej strony plastikowe lub szklane perły są prawie gładkie.Zatem sposób, w jaki postrzegana jest perła, może mieć duże znaczenie.

Temperatura:

Jeśli dotkniesz skóry prawdziwymi perłami, początkowo będą one chłodne, zanim zaczną się rozgrzewać. Podróbki natomiast mają w swoim otoczeniu temperaturę pokojową i szybko się nagrzewają.

Pamiętaj, aby przeprowadzić ten test na perłach, których w danej chwili nie nosisz, ponieważ ciepło wydzielane przez ludzkie ciało może mieć wpływ na temperaturę klejnotu.

Sprawdź, czy wokół wywierconych otworów znajdują się drobne wskazówki:

Check for little hints around the drill holes:

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy stare perły są prawdziwe? Odpowiedzią jest sprawdzenie otworów wiertniczych. Zazwyczaj jubilerzy wiercą dziury w perłach przed wykonaniem z nich sznurka lub naszyjnika. Jeśli Twoje perły mają dobrze określone i ostre krawędzie otworu, istnieje duża szansa, że ​​są prawdziwe. Podróbki natomiast mają zaokrąglone lub szorstkie krawędzie otworu.

Ważne jest, aby zrozumieć, że stare perły, które są dobrze zużyte, mają również zaokrąglone krawędzie wokół otworu. Zatem osoba niezaznajomiona z tymi szczegółami może wyciągnąć błędne wnioski. Zaleca się oddanie przedmiotów perłowych ekspertowi, który rozumie ich naturę i cechy.

Poszukaj czystego połysku:

Połysk jest tym, co odróżnia prawdziwą perłę od podróbki. Jubilerzy definiują połysk jako sposób, w jaki światło odbija się od kawałka kamienia. Mówi się, że jeśli perła jest prawdziwa, można zobaczyć jej odbicie na jej powierzchni. Podczas gdy fałszywe perły mają mętny lub matowy połysk. Nie jest to jednak pewny test pozwalający odróżnić prawdziwą biżuterię perłową od imitacji. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważ dwa lub więcej testów.

Na koniec, wielu z Was może się zastanawiać, czy prawdziwe perły są drogie. Prawdziwe perły są rzadkie i wspaniałe. Są dość niedrogie, dlatego są popularnym wyborem w eleganckiej biżuterii.

Jeszcze kilka wskazówek:

Some more tips:

Wykonaj prosty test pocierania, aby sprawdzić, czy Twoje perły są prawdziwe, czy nie. Delikatnie pocieraj o siebie dwie perły i uważnie je obserwuj. Zazwyczaj prawdziwe perły powodują niewielkie tarcie, gdy są pocierane w ten sposób. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak podróbki nie mają gładkiej warstwy zewnętrznej. Po tym wskazane jest obejrzenie dłoni. Po pocieraniu zauważysz sproszkowaną masę perłową. Drobny proszek świadczy o tym, że perły są prawdziwe.

Ostateczny werdykt -

Czy nie jest łatwo odróżnić prawdziwe perły od fałszywych? Wszystko, co musisz zrobić, to zapamiętać powyższe punkty i gotowe. Zacznij od pereł, które już masz lub które znajdują się w Twojej szkatułce na biżuterię. Zatem bądź bardziej uważny podczas zakupów pereł. Poproś salon jubilerski lub jubilera o ważny certyfikat, aby mieć pewność, że inwestujesz wyłącznie w prawdziwe perły.

Jeśli jubiler niechętnie przedstawi Ci dowód autentyczności, spróbuj poszukać sklepów z perłami, które dostarczą Ci odpowiednich szczegółów.Mamy nadzieję, że blog okaże się przydatny. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z naszymi konsultantami ds. biżuterii.

Rosec Jewels